четвъртък, 25 март 2010 г.

Пламен Радонов според приятели

„По-доброто предстои!” е житейската философия на Пламен Радонов. Той е убеден в това. И не само убеден. Винаги е работил, за да го докаже.
Детството му е като на всички момчета,отрасли на село - свобода, игри и бели. Връзката с родното място е силна. Въпреки политическите върхове, до които е достигал, и до днес живее в родното си село Поликраище, а дома си с чувство за хумор нарича „родовия замък”. За замък напомнят само камината и гербът, който близък приятел- майстор направил специално за него, за да го изненада за Нова година.
Хората, които познават добре Пламен са категорични, че не е „лесен”. Отказва да отстъпва от убежденията си или да влиза в безпринципни съглашателства. Затова животът му е интересен, но не и лек.

През 1985 година, само два месеца след като отбил военната си служба, го извикали запас. Като вижда табелите на камионите – Търговище, Силистра, Кърджали, Пламен отказва да се качи, с риск да бъде преследван и притискан. Заявява, че няма да участва в насилствената смяна на имената на българските турци и си тръгва. Днес се чуди как са му се разминали по-сериозни проблеми. Може би духащият вече и към България „перестроечен” вятър го е спасил. Но„отмъщението” не закъсняло – в следващите години го мобилизирали в запас над 10 пъти.

Пламен Радонов

Десети ноември 1989 година заварва Пламен Радонов като студент в Стопанската академия в Свищов. Още същия месец, той основава и оглавява Независимото студентско дружество, Клуба за демокрация и Демократическата партия в града.
През април 1990 г. учредява Съюза на демократичните сили в Свищов, а през 1991 г. става основател и председател на Студентския парламент. Дипломира се
със специалност „ Икономика и управление на промишлеността”.

Пламен Радонов започва политическата си кариера в СДС и вече 20 години не напуска и не се отрича от тази партия.През годините има и върхове и спадове. Но след всеки срив започва отначало и работи последователно и систематично. Минава и през победи и през загуби. През 1991 като председател на изборния щаб печели изборите в Свищов. Следва загубата на парламентарния вот през 1994г. През 1995 г. Пламен Радонов е избран за общински съветник от СДС във Велико Търново и участва в създаването на Програмата за развитието на града.

През 1997 г. като председател на предизборния щаб, печели 5 от 9-те мандати и е избран за народен представител в 38 Народно събрание. Стари седесари разказват интересни подробности за тогавашното подреждане на листи. Като областен лидер Радонов има право да заеме първо място. Проучване показало, че СДС ще вземе 4 мандата и половина. Тогава Пламен Радонов настоява да бъде поставен на пето място, за да изтегли повече гласове с авторитета си, но пък с риск той самият да не стане депутат. Успява да спечели 5 мандата и влиза в парламента.През 1998 г. става заместник - министър на отбраната в правителството на СДС. Гласуват му доверие да бъде пълномощник на българското правителство за разрешаване на хуманитарната криза в Македония и Косово. Безспорни са резултатите на екипа, с който работи - изграждането на най-добрия бежански лагер и недопускането на албански бежанци в България.

Пламен Радонов


Вместо признание и възход, следват интриги, предателства, обвинения. Години, в които Пламен Радонов усеща горчивото жило на политиката, повече отвсякога. Доказва, че е чист и отново започва отначало. Бързо възстановява позициите си в СДС, защото хората го познават и му вярват. През 2004 г е избран за заместник – председател на Националния предизборен щаб на СДС,а през 2007г за главен секретар на партията. От 2009 г се занимава с консултантска дейност, но казва, че политическата тръпка още е жива...

Хората, с които е работил Пламен са разбрали, че стремежът му не е самоцелното израстване и задължителното заемане на високи позиции. Основният и постоянен двигател за него е активното присъствие – какво прави, как ще реализира заявената програма, ще срещне ли подкрепа и разбиране от съмишлениците.
И винаги е готов да понесе последствията от неизбежния сблъсък, защото според него, за едната чест се живее, всичко друго може да се прежали.
А от политическите рани се лекува най-добре в „сърцето на Балкана” или на брега на Янтра, с въдица в ръка....

петък, 19 март 2010 г.

Пламен Радонов - главен секретар на СДС

Националният съвет (НС) на СДС избра Пламен Радонов за Главен секретар на партията. На заседанието бяха избрани и членовете на Контролния съвет на СДС, който има правомощия да решава вътрешнопартийни проблеми и спорове. НС на СДС не излезе с решение относно кои ще са заместник-председателите на партията и кой ще оглави изборния щаб за местните избори. Новият Главен секретар на СДС Пламен Радонов е дългогодишен член на СДС, депутат в 38-то Народно събрание и заместник-министър на отбраната в кабинета на ОДС (1997-2001 г.). Новият главен секретар беше избран с малко мнозинство.

Пламен Радонов заяви, че в качеството си на главен секретар ще работи по нов проект в СДС, свързан с информирането на самите членове за демокрацията вътре в партията. „Време е СДС да престане да бъде функционалистка партия, в която няколко човека да овладеят цялата власт“, категоричен бе Радонов.

Той обясни, че чрез новия проект вземането на решение ще се извършва от по-широк кръг членове на СДС. Това ще стане факт с приемането на новия Устав на следващата Национална конференция.

Лидерът на СДС Пламен Юруков подчерта, че политиката на СДС вече няма да бъде приоритет на тесен кръг хора, а на Националния изпълнителен съвет и на Националния съвет на партията.

Освен главен секретар, Националният съвет на СДС определи членовете на Контролния съвет на партията. Според устава на СДС този орган има право да се произнася по вътрешно партийни проблеми и спорове.

НС обсъди правилата за издигането на кандидатите за кметове и общински съветници на СДС за изборите за местна власт, но не стана ясно кой ще оглави изборния щаб на за местния вот през есента.